Az eredményes beszélgetés
Az emberek jellemzően bezárkóznak, ha minősítjük őket. Amikor egy nehéz szituációt meg szeretnénk oldani, próbáljunk meg kissé eltávolodni attól a kísértéstől, hogy a másikban keressük a nehézségek okát. Senkit ne hibáztassunk, beleértve önmagunkat is. Vállaljunk a felelősséget a helyzet kialakulásában: mivel velünk történik, mi is részesei vagyunk. Ha ez a viszonyulás megvan bennünk, jöhetnek az eredményes beszélgetés konkrét lépései:
4. Végül adjunk javaslatotarra, hogyan képzeljük el a jövőben a szükséges változást. Pl. „Szeretnélek megkérni arra, hogy fél nyolc előtt ne kezdj el gyakorolni; viszont fel tudom ajánlani, hogy hétfőn-csütörtökön akár este tízig is játssz, mert akkor későn érek haza.”
Érdemes kisebb tétben, semlegesebb helyzetekben elkezdenünk ezeket a beszélgetéseket, pl. a postán, a zöldségesnél; vagy le is írhatjuk előre magunknak a szövegünket. Ha mindezt sikerül begyakorolnunk, sokkal oldottabban fogunk belemenni indulatokat keltő helyzetek kezelésébe. Így nem leszünk passzívak és alárendelődők, sem pedig agresszív, a másikat lenyomó beszélgetőtársak. A négy lépés elsajátításával képessé válunk az asszertív, érző és ugyanakkor önérvényesítő kommunikációra, ami harmonikusabb kapcsolatokhoz vezet. Ennek az is feltétele, hogy tudjunk csendben maradni és a másikat nyitott szívvel meghallgatni.
Kép forrása: msn.com